Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov Achatina Fulica

Achatina fulica  je nejrozšířenejší druh v Africe. Varianta albino body se vyznačuje bílou nohu a světle žlutou ulitou. Dožívá se 6-7 let. Velikost ulity může být až 20 cm, ale to je hodně vzácné. V zajetí dorůstá max. 12 cm.

 

Na chov není nijak náročná a proto je velmi oblíbená.

 

Chov:

Šneky je vhodné chovat v teráriu, nebo plast boxech. Nejsou nikterak náročný na velikost ubikace ( avšak pamatujme, že šnek doroste do velikosti 12 cm) tudíž pro 1-2 šneky je vhodné terárium, plast. box o min. velikosti  kolem 30 cm x 20 cm x 20 cm. Jako podklad nám poslouží vlhký lignocel, který dle potřeby vymeňujeme ( většinou stačí 1x za 1-2 měsíce. Vše záleží na velikosti terária a počtu šneků.). Rosíme dle potřeby, tak aby substrát ( lignocel) byl vlhký. Do terária můžeme dát kameny i rostliny ( Pokaď mají šneci dostatek potravy, většinou si rostlin nevšímají).

Potrava:

Pokud budeme volit krmení, které je dostupné celoročně u nás doma, můžeme šneky pohostit strouhanou mrkví nebo kedlubnou. Také je u Achatin velmi oblíbená okurka, pokud do terária dáte kousek této zeleniny, můžete sledovat, jak během několika minut se všichni šneci sejdou u okurky a za chvíli je po hostině. Okurka šnekům pomáhá doplnit tekutiny. Dužina okurky se skládá z 95 % z vody. Po výživné stránce dá šnekům velmi málo, ale vzhledem k tomu, že Achatiny přijímají vodu pouze z potravy, neměla by tato zelenina v jídelníčku chybět. Dalším přirozeným zdrojem vody pro šneky jsou živé rostliny v teráriu. Jejich průměrný podíl vody je mezi 70 až 85 %. Dále můžeme podávat listy salátu, kedlubny, pampelišky nebo zelí. Sami uvidíme, které z podávaných listů našim šnekům chutnají, nedá se jednoznačně říct, že ten či onen list nebo plod je tím pravým. Z ovoce se dá Achatinám podávat již zmíněný banán, hrušku, velmi oblíbené u mě v teráriu je mango. Mango je bohaté na vitaminy, má vysoký obsah vitaminu C, obsahuje i některé vitamíny skupiny B a dále obsahuje vitamin A a E. Mimo tyto vitamíny mango obsahuje i minerální látky a stopové prvky, kterými jsou například zinek, nebo velké množství draslíku.

Dále může podávat meloun, hrušku Nashi nebo cuketu. Velký význam v potravě šneka má vápník. Achatiny potřebují vápník ke stavbě ulity, proto musíme brát ohled také na doplnění vápníku. Vápník může Achatina doplnit ze sépiové kosti u ní je podíl vápníku 30 -40 %. Kromě sépiové kosti můžeme doplňovat vápník najemno nadrcenými vaječnými skořápkami, ale nesmíme zapomenout, že obsah vápníku je více než dvojnásobný oproti sépiové kosti. Proto dávkování podle toho náležitě upravíme. Pro dobré výživové vlastnosti můžeme občas použít jako doplněk mouku. Pomáhá šnekům růst a zároveň je zdrojem vitamínů s významným procentem bílkovin. Dále obsahuje stopové prvky, jako jsou vápník, fosfor, hořčík, draslík, nebo také selen. Významnou složkou vitamínů je skupina B-komplexu, které jsou rozpustné ve vodě: thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin. Z vitamínů rozpustných v tucích je to především vitamín E (tokoferoly). Minerální látky - Ca, Fe, Mg. Jak je obecně známo které potřebují veškeré živé organismy. Jak napovídá výše uvedené složení mouky, můžeme ji použít pro občasné krmení a jako náhradu části vitamínů a stopových prvků, které se vyskytují v přirozené stravě šneka. Mouku podáváme s rozmixovaným ovocem ve formě řídké kaše.

Jako krmení může posloužit přezrálé ovoce, které již pro naši konzumaci není vhodné. V přírodě šneci konzumují ovoce, ve kterém zpravidla již začíná probíhat hnilobný proces. Z estetických a hygienických důvodů nebudeme záměrně v teráriu nechávat kazící se zbytky ovoce nebo tlející kusy listů. Zamezíme tím výskytu Octomilek, které by jinak sdíleli terárium společně se šneky. V případě, že by se přeci objevili, důkladně vyčistíme terárium od zbytků potravy a po zemi rozprostřeme několik desítek kusů koření hřebíčku. Jak je známo, hřebíček je přírodním antiseptikem. Z hlediska jednoduchosti údržby je lépe těmto Octomilkám předcházet pravidelným a důsledným čistěním, než potom zbytečně řešit vzniklou situaci.

 

Jako strava nevhodná pro krmení šneků jsou citrusové plody, špenát, rebarbora, jahody a rajče. Tyto druhy ovoce a zeleniny obsahují kyselinu citronovou nebo kyselinu šťavelovou, které zabraňují vstřebávání vápníku.

 

Rozmnožování:

Pohlavně dozrávají okolo jednoho roku života.

Šneci jsou hermafroditi, proto Vám postačí mít dva šneky, abysme měli malý šnečky :).

 

dscf3808.jpg

dscf3950.jpg

dscf3974.jpg

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 55636
Měsíc: 346
Den: 14